(formát: AVI, velikost: 3,3 MB)
(formát: AVI, velikost: 22 MB)
Konfederace politických vězňů ČR je hlavním spolupořadatelem a morálním garantem festivalu Mene Tekel. Političtí vězni, členové KPV ČR jsou nejmilejšími účastníky festivalu. Jejich představitelé, MUDr. Naděžda Kavalírová, předsedkyně KPV ČR a Ing. František Šedivý, první místopředseda KPV ČR, jsou na všech akcích festivalu vítáni vždy s hlubokou úctou a vděkem.
Třetí ročník mezinárodního festivalu MENE TEKEL byl tradičně zahájen slavnostní vernisáží výstavního projektu Arogance moci v Karolinu UK v Praze dne 23.2.2009. Patronem akcí, věnovaných dětem, školní mládeži a studentům, je náměstkyně primátora hl.m. Prahy Ing. Marie Kousalíková. Na snímku jsou dvojnásobná mistryně svět v krasobruslení Ája Vrzáňová, hlavní host festivalu, RNDr. Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy a Mgr. Michal Kuchta, kurátor výstavy.
Rektor Univerzity Karlovy v Praze Prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc., podporuje mezinárodní festival Mene Tekel již tradičně svou záštitou. Při slavnostní vernisáži výstavního projektu osobně uvítal hosty festivalu v prostorách Karolina UK.
Ústav pro studium totalitních režimů ČR je jedním ze spolupořadatelů a odborným garantem festivalu Mene Tekel. Vynikající tým historiků, vedený PhDr. Pavlem Žáčkem, ředitelem ÚSTR ČR, se na akcích festivalu velmi aktivně podílí. ÚSTR ČR připravil několika výstavních celků devítidílného projektu v Karolinu UK a jeho členové vystoupili i na mezinárodní konferenci v Senátu P ČR.
Na snímku je (zprava doleva) ředitel ÚSTR ČR Dr. Pavel Źáček, ředitel edičního odboru ÚSTR ČR Mgr. Michal Hroza a kurátor výstavního projektu Mgr. Michal Kuchta.
.
V knize návštěv výstavních projektů tří ročníků festivalu je již přes tisíc povzbuzujících zápisů. Výstavní projekt třetího ročníku „Arogance moci“ v Karolinu UK pokračoval (s odborným výkladem plk. Ing. A. Rázka) pro veřejnost a školní návštěvy i po oficiálním zakončení festivalu až do 7.3.2009. V rámci výstavy se zde každý den promítaly dokumenty ČT, studia Ostrava „V zajetí železné opony“, „Příběhy železné opony“ a dokumentární film „Dopisy z cely smrti“.
I přes deštivé počasí se první den festivalu tradičně setkali při vzpomínkovém aktu na Staroměstském náměstí političtí vězni z různých koutů republiky a široká veřejnost s primátorem hl.m. Prahy MUDr. Pavlem Bémem, předsedkyní KPV ČR MUDr. Naděždou Kavalírovou, prvním místopředsedou KPV ČR Ing. Františkem Šedivým, představitelem Ekumenické rady církví ČR Josefem Červeňákem a Jurem Knezovićem, prezidentem mezinárodní asociace politických vězňů Inter-ASSO.
.
.
Slavnostní přijetí u primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma
Primátor hl.m. Prahy MUDr. Pavel Bém, paní Ája Vrzáňová, velvyslanec Slovinské republiky v ČR J.E. p. Franc But a ředitel festivalu MENE TEKEL Mgr. Jan Řeřicha.
V Městské knihovně v dopoledních hodinách festivalového týdne besedovala mládež z celé republiky s účastníky třetího odboje a se svými vrstevníky — autory oceněných audiovizuálních snímků soutěže Ministerstva obrany ČR „Bojovníci proti totalitě očima dětí“. Skvělou moderátorkou byla herečka Debora Štolbová.
.
.
V úterý 24. února 2009 se v Senátu P ČR konala mezinárodní konference festivalu MENE TEKEL o problematice výuky novodobých dějin v zemích Evropské unie. Konference se zúčastnili studenti z EU a domácí i zahraniční odborníci. Memorandum konferencSe je součástí aktivit předsednictví ČR v Radě EU.
.
Zásadní příspěvek na konferenci o problematice výuky novodobých dějin v EU přednesl Jure Knezović, prezident Inter-ASSO.
Doktorka Rena Knezović a prezident Jure Knezović patřili mezi nejvzácnější hosty festivalu. Poskytli mnoho rozhovorů médiím, včetně České televize a jejich aktivní přístup k jednotlivým tématům a akcím festivalu byl velkou inspirací nejen pro účastníky festivalu z řad odborníků, ale i pro nejširší návštěvnickou veřejnost.
K problematice výuky novodobých dějin přednesla na konferenci v Senátu P ČR náměstkyně primátora hl.m. Prahy Ing. Marie Kousalíková velmi inspirativní příspěvek. Zúročila v něm své bohaté zkušenosti z řízení resortu školství a mládeže v hlavním městě Praze.
Také Profesor Univerzity Karlovy PhDr. Jiří Pešek, CSc., přednesl v Senátu P ČR na mezinárodní konferenci festivalu velmi podnětný příspěvek k problematice výuky novodobých dějin v EU. Přiblížil účastníkům konference zkušenosti ze Spolkové republiky Německo.
Středa 25. února byla věnována sportovním legendám, dvojnásobné mistryni světa v krasobruslení paní Áje Vrzáňové a mistru světa, hokejistovi Augustinu Bubníkovi. Komunistická totalita krutě zasáhla do jejich tehdy velmi mladých životů. Takové osobnosti jsou následováníhodnými vzory nejen pro dnešní mladou generaci.
.
Každý večer se konala v klubu Vagon na Národní třídě hudební přehlídka festivalu „Rockem proti komunismu, totalitě, násilí“. Koncert za ty, co se nevrátili, pro ty, co přežili a kamarádům, aby nezapomněli. Během týdenní přehlídky se před naplněným sálem vystřídalo šest populárních kapel. Mladí návštěvníci zde s velkým zájmem zhlédli i krátké dokumentární filmy ČT — studio Ostrava „Dráty, které zabíjely“ a „Roztrhán zaživa“. Mnozí z nich přijali následující dny i pozvání na další akce festivalu.
.
Nejen mladí účastníci, ale i punková recenze vzala festival MENE TEKEL za svůj.
Festival MENE TEKEL v rockovém klubu Vagon na Národní třídě.
.
Také v kině Ponrepo probíhala v rámci festivalu MENE TEKEL týdenní přehlídka unikátních dobových snímků Národního filmového archivu (Pohřeb Jana Palacha v Praze, neznámé dokumenty o životě československých skautů od r. 1915 až do zákazu jejich činnosti po únoru 1948, Konec stalinismu v Čechách a další vzácné snímky). Filmy byly provázeny velmi živými besedami s historiky a pamětníky.
.
Ve čtvrtek 26.2. 2009 odpoledne zaplnili návštěvníci festivalu do posledního místa Porotní síň Vrchního soudu v Praze na Pankráci. Studenti Právnické fakulty UK zde pod režijním vedením Jana Řeřichy a za účasti České televize rekonstruovali proces s „kulačkou“ Marií Švejdovou z padesátých let. V roli odsouzené se představila herečka Divadla na Vinohradech Lucie Juřičková. Tato akce festivalu byla sledována denním tiskem a dalšími českými i zahraničními televizními a rozhlasovými štáby.
.
Nezapomenutelnou intimní atmosféru měla scénická prezentace autobiografického románu lotyšské autorky Sandry Kalniete „V plesových střevíčkách sibiřským sněhem“, kterou Daniela Řeřichová připravila a nastudovala s Deborou Štolbovou, Jiřím Schwarzem a flétnistou Václavem Kuntem v působivém prostředí výstavního projektu „Arogance moci“ v Karolinu UK. Po silném uměleckém zážitku diváci besedovali s překladatelem románu Mgr. Michalem Škrabalem a předsedou Česko—lotyšského klubu Mgr. Pavlem Štollem.
Druhá polovina festivalového maratónu více jak třiceti akcí byla dramaturgicky zaměřena na zahraničí. V pátek 27. 2. 2009 pod záštitou a za osobní účasti velvyslanců zhlédli festivaloví hosté sugestivní dokument „Starogradiška Kaznionica“ o pověstné chorvatské věznici pro politické vězně a otřesné svědectví z dětského koncentráku ve Slovinsku v padesátých letech — film Děti z lágru Petriček. Na fotografiích je prezident Inter-ASSO Jure Knezović (nahoře) a slovinský velvyslanec J.E. p. Franc But (na dolním snímku) při besedě s diváky.
Pátek 27.2. 20.00 hod. Mezi největší „hity“ třetího ročníku festivalu MENE TEKEL patřilo uvedení dokumentu The Soviet Story mladých lotyšských tvůrců. Zaplněný velký sál Městské knihovny svědčil o vzrůstajícím zájmu veřejnosti, hlavně mladých lidí, o novodobou historii celé Evropy, s níž vždy byla úzce spjata i historie naší vlasti. Promítání filmu svých lotyšských kolegů se osobně zúčastnila i nekonformní lotyšská režisérka Dzintra Geka (na dolním snímku), hlavní zahraniční host sobotního podvečera.
Sobota 28. února 2009 byla věnována pobaltským republikám, konkrétně Litvě a Lotyšsku. Litevské odpoledne bylo zahájeno filmem „Zcela osamoceni“ o partyzánské válce proti sovětské okupaci Litvy v padesátých a šedesátých letech. Lotyšský večer patřil celovečernímu dokumentu „Jednou byla Sibiř“ nezávislé režisérky Dzintry Geky. Paní Dzintra Geka se svým neformálním projevem a svými osobními zkušenostmi stala při besedě s diváky skutečným vrcholem festivalu MENE TEKEL. Oba sympatičtí představitelé svých zemí - litevský velvyslanec J.E. pan Osvaldas Čiukšys (na horním snímku) a lotyšská velvyslankyně J.E. paní Argita Daudze (spolu s litevským velvyslancem na dolním snímku) se nejen plně zapojovali do besed s diváky, ale byli i častými hosty mnoha dalších akcí festivalu.
Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha na pražském Hradě. V neděli 1.3.2009 byl mezinárodní festival MENE TEKEL tradičně zakončen ekumenickou bohoslužbou za popravené, umučené a zemřelé politické vězně. Bohoslužbu celebrovali kardinál Miloslav Vlk a předseda Ekumenické rady církví ThDr. Pavel Černý.
MUDr. Naděžda Kavalírová a Leo Žídek, člen předsednictva KPV ČR, v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha při ekumenické bohoslužbě za popravené, umučené a zemřelé politické vězně.
Autoři projektu MENE TEKEL (mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu, násilí, pro paměť národů) MgA. Daniela Řeřichová a Mgr. Jan Řeřicha s manžely R. a J. Kozlovými (uprostřed), kteří v rámci výstavního projektu „Očima vnuků“ spolu s dalšími hrdými potomky poskytli autentické materiály o věznění a perzekuci svých blízkých v padesátých letech, a pomohli tak vytvořit mezigenerační most porozumění.
Šest set tisíc výtisků únorového vydání Listů hl. m. Prahy věnovalo festivalu velkou pozornost. Primátor MUDr. Pavel Bém ve svém úvodním sloupku vyzdvihl význam a poslání festivalu.
Upoutávka festivalu MENE TEKEL na 40 pražských tramvajích. Velká upoutávka ve formátu B1 byla v počtu 50 ks plakátů na přestupních stanicích pražského metra. Organizátoři mezinárodního festivalu MENE TEKEL věnovali v letošním ročníku zvýšené úsilí a prostředky na informační kampaň o festivalu a jeho poslání. To se velmi kladně odrazilo v nejen ve zcela naplněných sálech při festivalových akcích, ale také ve zvýšeném zájmu médií o festival a v jeho pevném zakotvení v povědomí nejširší veřejnosti.
Inzerát na zadní straně obálky časopisu Paměť a dějiny — čtvrtletník. Vydává Ústav pro studium totalitních režimů České republiky. Leden—březen 2009.
Celostránkový inzerát v časopisu Houser
Rektor Univerzity Karlovy Prof. RNDr. Václav Hampl, CSc a pražský biskup Mons. Václav Malý podporují festival MENE TEKEL od jeho prvého ročníku v roce 2007.
.
.
Pro stáhnutí klikněte na odkaz pravým tlačítkem a z nabídky vyberte Uložit odkaz jako...