Festivalový týden byl nabitý energií, uměleckou reflexí i odbornými programy. Setkali jsme se v Knihovně Václava Havla a zaposlouchali se do vězeňské poezie. Zaujala nás působivá prezentace autentických filmových snímků studentů Academie Michael i drsné divadlo faktu, prezentované posluchači Právnické fakulty UK na Vrchním soudu na Pankráci. Na Novoměstské radnici nás uvrhl do víru jazzu koncert studentů Konzervatoře a Vyšší odborné školy J. Ježka pod vedením hudebního skladatele M. Svobody. Pokračuje intenzivní spolupráce se sdružením Paměť, Ústavem pro studium totalitních režimů a Muzeem paměti XX. století. Myšlenku projektu završí 2.3. ekumenická bohoslužba za oběti násilí a totalit v kostele sv. Ignáce, kde vystoupí sbor Arcibiskupského gymnázia. Díky všem! Redakce: Daniela Řeřichová. /foto uvnitř článku /
Přinášíme "střípky" z celého týdne festivalu. /foto uvnitř článku/
Česká premiéra dokumentu Nejsem zlý člověk proběhla, v rámci zahájení festivalu Mene Tekel, v pondělí 24. 2. v kině Mat. /foto uvnitř článku/
Reportáž s Danielou Řeřichovou a představení letošního 18. ročníku Mene Tekel 2025 najdete na ČT 24 ráno 25.2.2025 v "minutáži" 6.49 hod. — Studio 6. (foto uvnitř článku)
Dr. Gatis Krūmiņš, historik, Lotyšská republika, senior researcher, Vidzeme University of Applied Sciences - The Stolen Future: Decades of Soviet Occupation and Latvia, Senate of the Czech Republic 25. 2. 2025 — presentation for download.
Uvnitř článku najdete odkazy na média, která zveřejnila tiskovou zprávu o zahájení festivalu. (více uvnitř článku)
Přijďte ve čtvrtek 27. února do kina MAT, Praha 2. Od 14 hodin se zde koná prezentace filmů z ateliéru filmu Akademie Michael, které vynikají originálním uměleckým stylem a rozmanitými filmovými přístupy. Můžete si i popovídat s přítomnými autory. V dramaturgii Veroniky Kührové a Vladimíra Michálka zhlédnete krátké snímky:
Filip Špinka — Hrobník
Artem Makarov, Ruby Běhalová — Sledovaná
Jana Švadlenková — Toxic
Kryštof Kindl — Rozluka
Dominick Ross — Střídání ve stínu
Petr Hlouška — Trifenidyl
Eliška Jarošová — Mechanismy
Karolina Zagranichik — Traumatape
Dominik Kalivoda — První večeře
Tadeáš Skrbek — Betonová džungle
foto — uvnitř článku
V 15 hodin se sejdeme na vernisáži Překonej stěnu smrti v kostele sv. Ignáce a ve 20.30 v kině MAT zhlédneme v české premiéře dokument Nejsem zlý člověk (scenář a režie Nadya Todorova, koprodukce Nukleon Frame, 2024). Příběh Kolyi, který se jako devatenáctiletý bulharský voják zúčastnil vpádu okupačních vojsk do Československa, je ukázkou toho, kdy je přesvědčení, vůle a síla člověka zlomena rozhodnutím velmoci. Film sleduje okupanta, který se vrací na území, jež kdysi obsadil, a dává mu šanci ukázat svou stranu příběhu. Film není o SSSR ani o Bulharsku, stejně tak není o Československu. Dobří a zlí jsme my — obyčejní lidé. Ti, kteří volí své vlády, rozhodují, čemu věřit, a kolik úsilí věnují hledání pravdy. Zúčastní se filmová delegace. Slavnostním večerem provází herečka Debora Štolbová. Vstupenky je možné rezervovat na: info@menetekel.cz
Studenti Právnické fakulty UK pod vedením režiséra Víta Mazánka představí 28. února od 15 hodin rekonstrukci procesu, který se odehrál v roce 1952 před Státním soudem v Praze. Vybraný proces reprezentuje snahu komunistického režimu likvidovat sektor soukromého zemědělství a osoby, které jej představovaly — tzv. kulaci. V procesu s kulaky na Berounsku padaly vysoké tresty a dokonce jeden trest nejvyšší. (více uvnitř článku)
V rámci komponovaného večera bude ve středu 26. února od 19 hodin v Knihovně Václava Havla představen fenomén vězeňské poezie z komunistických pracovních táborů a vězení let 1948—1989. Autorky pořadu, literární historičky Barbora Čiháková a Petra Loučová, Ústav pro českou literaturu AV ČR, se zaměří na různé podoby tohoto specifického žánru. Rovněž přiblíží osudy vybraných autorů, mezi kterými byli jak zavedení básníci, tak tvůrci začínající, ale i dnes neznámí političtí vězni a vězeňkyně.
XVIII. ročník mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí, pro paměť národa Mene Tekel se uskuteční od 24. února do 2. března 2025.
Představení románu Holka statečná v Senátu Parlamentu České republiky na konferenci „Úloha vzdělávání při interpretaci moderních dějin“, která se konala 27. 2. 2024 v rámci festivalu Mene Tekel:
Senát Parlamentu ČR, Muzeum paměti XX. století, Česká televize, Ústav pro studium totalitních režimů, Univerzita Karlova v Praze, Národní archiv, Český rozhlas, Právnická fakulta UK, Pražský akademický klub 48 , Velvyslanectví Litevské republiky, Velvyslanectví Lotyšské republiky, Klub dr. Milady Horákové, Dcery 50. let