Přejít na navigaci
Rok 2016
Verze pro tisk
Abecedně:
Dadja Altenburg-Kohl
Významná filantropka, sběratelka a mecenáška umění. Altenburg Kohl vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a roku 1972 emigrovala z politických důvodů do zahraničí. Roku 2005 byla zvolena do představenstva Evropského kulturního fóra v Berlíně a je kurátorkou řady společných projektů mezi Saarlaendische Galerie v Berlíně a Českou republikou.
Dzintra Geka
- V roce 1979 absolvovala Státní divadelní, hudební a filmový institut v St. Peterburgu v oboru filmová režie a televizní produkce. V letech 1979—80 pracovala jako asistentka režie a editorka v Rize, v letech 1980—92 jako ředitelka filmového studia Telemafilma. Od roku 1995 členka Lotyšské Guild rady, od roku 2000 členka Lotyšského cechu kameramanů.
- Karel Hašler
- Dne 2. září 1941 byl zatčen přímo na natáčení filmu Městečko na dlani, kde pracoval jako umělecký poradce. Po mnoha krutých výsleších byl odvezen do koncentračního tábora Mauthausen, kde v prosinci na následky útrap zemřel.
- Helga Hošková-Weissová
- Hlavním poselstvím díla Helgy Hoškové-Weissové je zabránit, aby se opakovalo to, co musela zažít ona. Její nejvýznamnější kniha „Deník 1938—1945“ se stala světovým symbolem holocaustu a lidského utrpení. Byla přeložena do šestnácti jazyků a v Německu a Rakousku je dokonce povinnou školní četbou. Za své dílo získala Helga Hošková-Weissová mnoho významných mezinárodních cen.
- Oles Jančuk
- Světový obdiv zaznamenal v roce 1991, kdy představil celovečerní film Hladomor 33 /Hold 33, Famine 33), v němž zobrazuje děsivé roky hladomoru třicátých let 20. století. Film získal hlavní ocenění na Národním Filmovém Festivalu v Kyjevě a byl promítán na mezinárodním filmovém festivalu AFI v Los Angeles a na Filmovém Fóru v New Yorku.
- Karel Kryl
- Karel Kryl (12. dubna 1944 Kroměříž — 3. března 1994 Mnichov), československý písničkář a básník moravské národnosti, hlavní představitel československého protikomunistického protestsongu v letech 1963—1989. Psal si vlastní hudbu i texty, v jeho repertoáru byly jak satirické nebo vážné písně reflektující společnost, tak poetické a melancholické balady.
- Božena Kuklová-Jíšová
- V roce 1953 se provdala a za necelý rok po svatbě byla i s manželem zatčena. Za protistátní činnost byla odsouzena na deset let do vězení, odkud se vrátila v roce 1960 na amnestii. Pracovala pak jako uklízečka na stavbě, dělnice v továrně a později jako sociální pracovnice. Na přelomu 60. a 70. let pod pseudonymem ilegálně vydávala básně, které si v paměti uchovávala již z dob uvěznění. Emotivně silné literární zpracování je strhující četbou o ženském vězeňství komunistické éry a představuje významný dokument o novodobé historii naší země.
- Biskup Václav Malý
- V letech 1969—1976 studoval na CMBF v Litoměřicích. Na kněze byl vysvěcen v 26. června 1976. V roce 1977 podepsal Chartu 77 a o rok později byl jedním ze 17 zakladatelů VONS.
- František Miška
- Vystudoval obchodní akademii a již jako středoškolák účinkoval v ochotnickém divadle. Za války se mu stal osudným jeho židovský původ. V roce 1941 byl deportován do Terezína a následovala strastiplná cesta několika koncentračními tábory.
- Meda Mládková
- V Paříži se Meda Mládková věnovala studiu dějin umění a právě tehdy se seznámila Františkem Kupkou, jehož tvorba významně ovlivnila její pohled na umění a doslova jí změnila život. Začala Kupkova díla sbírat a postupně se jí podařilo shromáždit největší soukromou sbírku jeho děl na světě. Po listopadu 1989 se vrátila do Prahy s úmyslem vytvořit osobitý prostor pro výstavu své sbírky moderního umění. Nakonec se jí podařilo získat Sovovy mlýny na pražské Kampě.
- František Ambrož Stříteský
- V rámci vykonstruovaného monstrprocesu se studenty litomyšlského gymnázia byl v říjnu 1950 odsouzen ve 24 členné skupině za velezradu a odsouzen k 25 letům vězení. Pobýval ve věznicích v Chrudimi, v Písku, na Borech, v Pardubicích, na Pankráci, v Jičíně, na Mírově, ve Tmavém dole u Rtyně, v Ruzyni, v Olomouci. Brány mírovské věznice opustil 11. května 1960. Ve vězeních strávil 10 let a 2 měsíce, z toho rok a půl v naprosté izolaci.
- Přemysl Sobotka
- MUDr. Přemysl Sobotka je 1. místopředsedou Senátu Parlamentu České republiky a senátorem za liberecký volební obvod, za který byl zvolen již počtvrté (1996, 1998, 2004, 2010).
- Jiří Sozanský
- Sochař Jiří Sozanský patří mezi umělce, kteří vnímají zodpovědně svou úlohu v pojetí umění jako osobní výpovědi o světě kolem nás. Sozanského zajímá člověk v mezní situaci, jeho niterné rozpoložení, i vnější reakce směrem ke společnosti.
- Marie Tomášová
- Doba normalizace byla pro Marii Tomášovou těžkým obdobím; Divadlo Za branou bylo v roce 1972 zlikvidováno a většina jeho protagonistů našla jen obtížně nové uplatnění. Marie Tomášová dostala administrativní zákaz činnosti; v letech 1972-1989 byla zaměstnána v Supraphonu a své umění mohla prezentovat jen v rámci recitačních pásem Lyry Pragensis.
- Borys Zajčuk
- Od 1. listopadu 2012 — mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ukrajiny v České republice. Zasloužilý pracovník sociální sféry Ukrajiny. Nositel řádu „Za zásluhy“ III. stupně, řádů knížete Jaroslava Mudrého V. a IV. stupně. Čestné uznání Kabinetu ministrů Ukrajiny, Nejvyšší Rady Ukrajiny.
-
-