Studenti práv Karel Bacílek a Boris Kovaříček se stali po únoru 1948 členy ilegálních skupin Šeřík a Pravda zvítězí. Na konci prosince 1948 přišla mohutná vlna zatýkání, kterému padlo za oběť téměř dvě stě lidí, mezi nimi i generál Karel Kutlvašr, někdejší vojenský velitel Pražského povstání. Karla Bacílka zadržely orgány StB 17. prosince 1948 a podrobily ho brutálním výslechům, při nichž z něj vyšetřovatelé StB vymlátili doznání o protistátní činnosti. Protože počet zatčených byl takový, že nebylo v silách vyšetřovatelů ani soudců zabývat se jimi najednou, rozdělili je do několika skupin, žalovaných a souzených samostatně.
Karel Bacílek byl zařazen do třináctičlenné skupiny, v jejímž čele stanul generál Kutlvašr. Hlavní líčení proběhlo před senátem Státního soudu v Praze na Pankráci ve dnech 12.— 16. května 1949. Všichni byli prokurátorem, jímž byl gen. justiční služby Jan Vaněk, žalováni z velezrady, čtyři z nich navíc i z vyzvědačství. Tresty, které padly, odpovídaly představám komunistické justice o třídní spravedlnosti a o nutnosti tvrdě se vypořádat s vnitřní reakcí. Karel Bacílek byl odsouzen za zločin velezrady (§ 1 zák. č. 231/1948 Sb.) a vyzvědačství (§ 5 zák. č. 231/1948 Sb.) k trestu smrti, dále ke ztrátě čestných práv občanských a ke konfiskaci celého jmění. Stejný rozsudek si vyslechl i Boris Kovaříček a Josef Hruška. Generál Kutlvašr dostal doživotí.
Politický proces v roce 1949 se dotkl šedesáti šesti obžalovaných, z nichž byla více než polovina mladých lidí, většinou studentů, ve věku od 17 do 26 let.
Při osmém ročníku festivalu Mene Tekel, mezinárodního projektu proti totalitě, proběla rekonstrukce procesu z r. 1949 s Karlem Bacílkem a Borisem Kovaříčkem. Předem připravený rozsudek padl před senátem Státního soudu v Praze na Pankráci. Na stejném místě (dnes budova Vrchního soudu) byl 1. března 2014 tento proces rekonstruován v přímém přenosu na webu ČT24.
Rekonstrukce vznikla v rámci vědeckého semináře studentů Právnické fakulty Univerzity Karlovy v odborné gesci Prof. JUDr. Jana Kuklíka. Pod scénářem a režií je podepsán Mgr. Jan Řeřicha, ředitel festivalu Mene Tekel.