Slavnostní vernisáž osmidílného výstavního projektu „Politickému teroru navzdory“ v Křížové chodbě Karolina UK v pondělí 22. února 2010 zahajoval rektor Univerzity Karlovy Prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc., a zúčastnila se jí řada významných hostů. Nedílnou součástí programu bylo ocenění vítězů soutěže, kterou každoročně vyhlašují organizátoři mezinárodního projektu Mene Tekel, a nad níž převzala záštitu náměstkyně primátora hl.m. Prahy Ing. Marie Kousalíková.
Výtvarné soutěže s názvem „Svoboda a nesvoboda v nás a kolem nás“ se zúčastnily základní umělecké školy z Prahy. Odborná porota posoudila díla, která byla na mimořádně vysoké úrovni a rozhodla svým verdiktem následovně:
V kategorii výtvarných děl libovolných technik ve věku od šesti do deseti let získaly ocenění Kateřina Lojíková, Sára Veselá, Klára Šimonová, Lucie Šajnarová, Karolína Droscová a Ema LI.
V kategorii výtvarných děl libovolných technik ve věku od jedenácti do patnácti let získali ocenění Markéta Kašparová, Pavlína Kolářová, Martin Valeš, Anna Vlčková a kolektiv žáků 7.r. a dr. st. zákl. studia ZUŠ Ilji Hurníka.
V kategorii výtvarných děl libovolných technik nad šestnáct let získali ocenění Tuan Vuong Trong, Kristýna Dvořáková, Vojta Němec a Anna Hermannová.
V kategorii fotografie získaly ocenění Markéta Sedlmayerová, Eliška Málková a Šárka Holanová.
Poděkování patří i pedagogům, kteří oceněné děti vedou k uměleckému ztvárnění: ak. mal. Janě Čapkové, Zlatici Grznárové, Josefu Dudkovi, Daně Nadrchalové, Kateřině Ježkové, Ivě Vodrážkové, Matoušovi Řeřichovi, Alexandře Dvořákové, Dagmar Mahelkové a dalším, kteří zaslali díla do soutěže.
Vítězové obdrželi od organizátorů Mene Tekel diplomy, knihy a výtvarné potřeby, které jim předávali předsedkyně KPV ČR Naděžda Kavalírová, náměstkyně primátora Marie Kousalíková a ředitel festivalu Jan Řeřicha.
Více viz fotoreportáž Jiřího Nedvěda
Redakce: MK