Blíží se výroční den komunistického puče, po němž následovalo 40 let vlády bezpráví, násilí a totalitní zvůle. Toto období chce již počtrnácté připomenout festival Mene Tekel, jehož programy letos propojuje téma Memento George Orwella. Tak jako v minulých ročnících nabídneme návštěvníkům několik tematických výstav — v ambitu kláštera Panny Marie Sněžné to bude projekt Cesty ke svobodě složený z částí nazvaných Příběhy 20. století, Železná opona v nás, Cesty ke svobodě a T. G. M. to nikdy nebude mít lehké. V Městské knihovně bude k vidění retrospektivní výstava Mene Tekel ve fotografiích a výstava na Právnické fakultě UK Jedenáctkrát divadlo faktu bude poctou Janu Řeřichovi († 2019), který byl u zrodu festivalového projektu a také režisérem divadelních rekonstrukcí politických soudních procesů. /více uvnitř článku/
Filmovým divákům festival nabídne premiéru dokumentu režiséra Václava Müllera Projekt Orwell aneb 2 + 2 = 4?, jehož uvedení se zúčastní mj. i specialistka na Orwellovo dílo a autorka knižní biografie, britská spisovatelka Masha Karp. Film bude promítnut také v rámci interaktivního programu pro školy.
Filmový dokument Whistleblowing a disidentství v současnosti představí strhující zpracování jedné z největších špionážních kauz dnešní doby.
Lotyšský film Otec Noc klade na misky vah osobní statečnost a zodpovědnost.
A v premiéře bude možné zhlédnout také neobyčejný snímek Poslední cyklista, který vznikl jako rekonstrukce původní divadelní hry uvedené v terezínském ghettu. Projekci v Knihovně Václava Havla bude přítomen autor — kurátor festivalu vzájemné inspirace The Havel Festival Edward Einhorn.
Koncert skupiny Missa — Karel Kryl Revival připomene básníka a rebela, jehož písně se už staly nedílnou součástí festivalu.
Jako každoročně si pietními akty ve výroční den připomeneme u pamětní desky v Nerudově ulici 72. výročí pochodu studentů za svobodu a demokracii na Pražský hrad dne 25. února 1948 a téhož dne položíme Kytici jednoty k soše T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí.
V průběhu festivalových programů udělíme ceny nejlepším dětským výtvarníkům a představíme veřejnosti nové publikace o době, na kterou nesmíme zapomenout. Letos to budou odborné práce studentů Právnické fakulty UK, v nichž studenti zdokumentovali průběh několika politických procesů z doby komunismu, a historická publikace Zory Dvořákové Ohlédnutí za totalitou.
Celý festival budou provázet rozhovory s pamětníky o prožitém bezpráví, přednášky historiků a debaty s autory. Budou mezi nimi například britská autorka Masha Karp, znalec Karla Kryla Jan Skrbek, lotyšská velvyslankyně v ČR Gunta Pastore či zakladatelé nově založeného Muzea paměti XX. století.
V rámci mezinárodní konference Orwellovy výzvy dnešku v Senátu Parlamentu ČR budou předány ceny Pavla Faiereisla Fragmenty paměti.
Projekt organizuje Umění bez bariér, z.s. v úzké spolupráci s hl. m. Prahou, Univerzitou Karlovou, Ústavem pro studium totalitních režimů, Městskou knihovnou Praha. Partnery jsou Senát Parlamentu ČR, Symposion — FP, z.s., Post Bellum a Paměť národa.
d.ř.
Redakce: MK