https://
31. 1. 2010 v 19.48
Mimořádnou osobností, usilující o předání odkazu mučedníků, je Tomor Aliko, autor pěti knih („Konec dlouhé cesty“, „Půlstoletí v Dahlových pařátech“, „Antologie komunistického zločinu“, „Znovuzrození Bectashismu v Albánii“, „Genocida elity albánské inteligence komunistickým terorem“) a několika scénářů filmů.
Tomor Aliko (narozen 1925) byl v roce 1946 odsouzen na doživotí a na svobodu se dostal až po pádu železné opony v roce 1990. Stal se předsedou Národní asociace bývalých pronásledovaných antikomunistů Albánie, je nositelem řady ocenění za neúnavnou angažovanost v boji za lidská práva, dvakrát byl vyznamenán prezidentem titulem „Pochodeň demokracie“.
V rámci Dne Albánie v Městské knihovně 25.2. bude uvedena česká premiéra šokujícího dokumentu o politických vězních „Prison Nation“ („Uvězněný národ“), k němuž Tomor Aliko napsal scénář.
Výpovědi odpůrců komunistického režimu diktátora Envera Hodži. Těžištěm filmu je dramatický osud Viktora Dosti, který byl z politických důvodů internován neuvěřitelných 47 let! Také další spolubojovníci, kteří se podíleli autentickým svědectvím na vzniku filmu, strávili ve vězení či internaci dvacet až čtyřicet let.
Všechny použité materiály, filmy a fotografie jsou autentické a jsou majetkem Albánského národního filmového archivu v Tiraně, Národního historického muzea v Tiraně, Historického muzea v Gjirokastër a Rehabilitačního centra albánských obětí traumat a mučení.
V zemi s počtem obyvatel kolem jednoho a půl milionu bylo za komunistické diktatury popraveno pět tisíc osob a 70 tisíc uvězněno; Albánie disponovala 23 věznicemi a 48 internačními tábory, v nichž byli odsouzení, často s celými rodinami, využíváni k otrocké práci a brutálně týráni.
Tisknuto z: www.menetekel.cz