Ekumenická modlitba za oběti totalitních režimů
13. 12. 2011 v 11.13
Občanské sdružení Umění bez bariér, projekt Mene Tekel a Pražské arcibiskupství spolu s dalšími subjekty stojí za uspořádáním již třináctého ročníku udělování Svatováclavských medailí, jimiž jsou oceňovány osobnosti, vykazující svým životem a prací vysoký mravní kredit a naplňující myšlenky vzájemné tolerance. V předchozích letech medaili obdrželi například zakladatelka hospicového hnutí Marie Svatošová, předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová, romistka a spisovatelka Milena Hübschmannová či psycholog a reformátor péče o děti Zdeněk Matějček. Celý článek a odkaz na fotogalerii uvnitř…
Letošní duchovní slavnost se konala v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha 17. listopadu a propojila významné historické osobnosti — sv. Anežku Českou a sv. Václava, vnímané za patrony české země. Udělování medailí proběhlo v rámci ekumenické modlitby za oběti totalitních režimů při státním svátku „Den boje za svobodu a demokracii“ a symbolicky odkázalo k završení Roku sv. Anežky České, jejíž 800. výročí narození jsme si letos připomínali stejně jako její svatořečení v listopadu 1989.
S ohledem na toto jubileum se organizátoři projektu shodli, že hlavním tématem bude ocenění žen obětujících se pro druhé, nalézajících své poslání v péči o bližní, ve výchově nejmladší generace, v kultivaci naší společnosti, ve službě dobru a lásce, ve službě Bohu.
Svatováclavskou medaili z rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslavy Němcové a arcibiskupa pražského a primase českého Dominika Duky převzaly:
- Aneta Maclová (51), během jejíhož působení v Oblastní charitě Hradec Králové dostal novou tvář původní azylový dům pro muže — dnes Dům Matky Terezy — středisko sociálních služeb pro lidi bez domova, v roce 2002 vznikl Domov pro matky s dětmi, souběžně vznikla Poradna pro lidi v tísni, v roce 2004 Středisko rané péče Sluníčko a v roce 2006 Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím. Proměnami prošla i domácí péče, která nyní funguje v úzké spolupráci dvou středisek — Charitní ošetřovatelské a Charitní pečovatelské služby -, vznikl Kruh dobrovolníků, vzdělávací programy, rozbíhá se terénní hospicová péče a je realizován projekt mezinárodní spolupráce zaměřený na výměnu zkušeností se zahraničními partnery v oblasti sociální rehabilitace. V současné době je Aneta Maclová zastupitelkou Statutárního města Hradec Králové a její prioritou je vytvoření a realizace koncepce sociálního bydlení. Dne 23. 11. 2007 bylo Anetě Maclové uděleno papežské ocenění záslužného kříže „Pro Ecclesia et Pontifice“.
- Meda Mládková (92) v roce 1946 odešla do Švýcarska, kde vystudovala ekonomii a později ve Francii dějiny umění. Společně s manželem se natrvalo usadili v USA, kde vybudovali mimořádnou sbírku umění a zorganizovali řadu výstav českých a slovenských umělců, jimž tak umožnili vystoupit z izolace totalitního režimu a představit svou tvorbu ve svobodném světě. Po listopadu 1989 se Meda Mládková rozhodla celou kolekci věnovat Praze. Vybudovala pozoruhodný výtvarný projekt, který je od roku 2003 zpřístupněn jako Museum Kampa, pečující o jednu z nejvýznamnějších kolekcí uměleckých děl Františka Kupky, Otto Gutfreunda, sbírku Jiřího a Běly Kolářových, sbírku Jindřicha Chalupeckého a kolekci středoevropského moderního umění z let 1965-1985. Vedle výstavní činnosti se Museum Kampa podílí i na dalších společensky prospěšných aktivitách, jsou pořádány výtvarné dílny pro děti a rodiče, animační programy pro handicapované, workshopy, literární autorské večery a řada dobročinných projektů.
- Marie Šeligová (90) pochází z chudé valašské rodiny. Společně se svým manželem pracovali na svém hospodářství až do roku 1952, kdy byl Jan Šeliga zatčen za údajnou velezradu a odsouzen na šest let nepodmíněně. Marie Šeligová převzala starost o hospodaření a nezletilé děti, které vychovávala v duchu křesťanských hodnot. V důsledku věznění manžel v roce 1958 zemřel a Marie Šeligová zůstala sama se sedmi dětmi, které z politických důvodů měly velké problémy s umístěním do škol i ve společenském zařazení. Přes veškerá protivenství zůstala Marie Šeligová pokornou křesťankou a obětavou maminkou. Její největší oporou v nelehkém životním údělu byla víra v Boha a především se utíkala k Panně Marii Svatohostýnské. Po revoluci roku 1989 se Marie Šeligová aktivně zapojila do předávání svědectví o době totalitní moci a mj. iniciovala vznik památníku obětem komunistické diktatury v domovské obci Bantice.
Související odkaz:
Tisknuto z: www.menetekel.cz